Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 6,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 500 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Furnace Type | AFBC |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Fuel Type | Coal |
| Efficiency | 80% |
| Usage Industry | Chemical, Power Plant |
| Brand | Flamemax |
| Voltage | 415 V |
500Kg/hr Coal Fired Steam Boilers is a type of solid fuel boiler that generates steam by burning coal in a furnace. It is widely used in industries where low fuel cost and continuous steam demand are key requirements.
Approx. Rs 8,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 750 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Furnace Type | AFBC |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Fuel Type | Coal |
| Efficiency | 80% |
| Usage Industry | Power Plant, Chemical |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Flamemax |
750Kg/hr Coal Fired Steam Boilers is a type of solid fuel boiler that generates steam by burning coal in a furnace. It is widely used in industries where low fuel cost and continuous steam demand are key requirements.
Approx. Rs 11,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 1000 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Furnace Type | AFBC |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Fuel Type | Indian Coal |
| Efficiency | 80% |
| Usage Industry | Chemical, Power Plant |
| Brand | Flamemax |
| Voltage | 415 V |
1000Kg/hr Coal Fired Steam Boilers is a type of solid fuel boiler that generates steam by burning coal in a furnace. It is widely used in industries where low fuel cost and continuous steam demand are key requirements.
Approx. Rs 7,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 300 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Furnace Type | AFBC |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Fuel Type | Coal |
| Efficiency | 80% |
| Usage Industry | Chemical, Power Plant |
| Brand | Flamemax |
| Voltage | 415 V |
300Kg/hr Coal Fired Steam Boilers is a type of solid fuel boiler that generates steam by burning coal in a furnace. It is widely used in industries where low fuel cost and continuous steam demand are key requirements.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited