Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Leading Manufacturer and Supplier from Chennai, our product range includes Commercial Burner such as Gas Burner and Oil Burner.
Approx. Rs 60,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Fuel Type | Gas |
| Type Of Industrial Burners | Gas Burner |
| Heat Output | 300 kW |
| Firing Mode | Two Stage |
| Power Source | Gas |
| Application | Thermic Fluid, Dryer, Incinerator, Furnace, Boiler, Oven, Kiln, Hot Air Gen |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting | Flange |
| Air Supply | Forced Draft |
| Automation | Fully Auto |
| Ignition Type | Spark |
| Brand | Ecoflame |
| Capacity | 14655000 kilocalorie |
| Dimension(L*W*H) | 2900*1300*2420mm |
Approx. Rs 25,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Fuel Type | Diesel |
| Heat Output | 100 kW |
| Burner Type | Monoblock |
| Firing Mode | On Off |
| Application | Boiler, Thermic Fluid |
| Size | 482kg |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single |
| Brand | Ecoflame |
| Dimension(L*W*H) | 2900*1300*2420mm |
| Deal in | new only |
| packaging Type | box |
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited