Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 9,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Natural Gas |
| Boiler Type | Gas Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 |
| Brand | Flamemax |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Efficiency | 90 % |
| Weight | 1 ton |
| Voltage | 220 V |
500Kg/hr Gas Fired Boiler is a high-efficiency steam or hot water generator that uses gaseous fuels like natural gas, LPG, or PNG to produce heat. It’s widely preferred for clean operation, high efficiency, and full automation.
Approx. Rs 7,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Natural Gas |
| Boiler Type | Gas Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Working Pressure | 17.5 kg/cm² |
| Brand | Flamemax |
| Capacity | 300 Kg/hr |
| Efficiency | 90 % |
| Weight | 1 ton |
| Voltage | 220 V |
300Kg/hr Gas Fired Boiler is a high-efficiency steam or hot water generator that uses gaseous fuels like natural gas, LPG, or PNG to produce heat. It’s widely preferred for clean operation, high efficiency, and full automation.
Approx. Rs 15,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Natural Gas |
| Boiler Type | Gas Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 |
| Brand | Flamemax |
| Capacity | 750 Kg/hr |
| Efficiency | 90 % |
| Voltage | 220 V |
750Kg/hr Gas Fired Boiler is a high-efficiency steam or hot water generator that uses gaseous fuels like natural gas, LPG, or PNG to produce heat. It’s widely preferred for clean operation, high efficiency, and full automation.
Approx. Rs 17,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Natural Gas |
| Boiler Type | Gas Fired |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 |
| Brand | Flamemax |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Efficiency | 88 % |
| Voltage | 220 V |
1000Kg/hr Gas Fired Boiler is a high-efficiency steam or hot water generator that uses gaseous fuels like natural gas, LPG, or PNG to produce heat. It’s widely preferred for clean operation, high efficiency, and full automation.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited