Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 9,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 500 kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Type | Husk |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 80% |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Textile, Rice Mill, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
Approx. Rs 12,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 1000 kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Type | Husk |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 80% |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Rice Mill, Textile, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
1000Kg/hr Husk Fired Steam Boiler is a type of biomass boiler that uses agricultural husk fuels most commonly rice husk to generate steam for industrial applications. It’s popular in regions where agro-waste is abundant, offering low fuel cost and sustainable operation.
Approx. Rs 11,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 7000 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Type | Husk |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 80% |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Food Processing, Textile, Rice Mill |
| Brand | Flamemax |
700Kg/hr Husk Fired Steam Boiler is a type of biomass boiler that uses agricultural husk fuels most commonly rice husk to generate steam for industrial applications. It’s popular in regions where agro-waste is abundant, offering low fuel cost and sustainable operation.
Approx. Rs 8,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 3000 kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Type | Husk |
| Furnace Type | Fixed Grate |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 80% |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Usage Industry | Rice Mill, Textile, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
300Kg/hr Husk Fired Steam Boiler is a type of biomass boiler that uses agricultural husk fuels most commonly rice husk to generate steam for industrial applications. It’s popular in regions where agro-waste is abundant, offering low fuel cost and sustainable operation.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited