Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 88 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5000 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Chimney Height | 20 m |
| Inner Diameter | 1800 mm |
| Application | Furnace, Thermic Heater, Boiler, Incinerator |
| Operation | Induced Draft |
| Base Type | Grouted Base |
| Shell Thickness | 12 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Section Type | Multi Piece |
| Surface Finish | Sand Blasted and Heat Resistance Paint apply |
| Brand | Flamemax |
A Self-Supported Chimney is a free-standing vertical stack designed to discharge flue gases from boilers, furnaces, or thermic fluid heaters—without the need for guy wires or external supports. Its stability comes entirely from its foundation and structural design.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited