Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 6,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Wood |
| Capacity | 350 Kg/hr |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Firing Mode | Manual Firing |
| Pressure | 7 kg/cm2 |
| Fuel Feeding | Pneumatic Feeding |
| Application | Paper, Chemical, Food, Textile |
| Fuel Size | 75-100 mm |
| Brand | Flamemax |
350 Kg/hr Solid Fuel Boiler is an industrial boiler that generates steam by burning solid fuels such as coal, wood, briquettes, bagasse, or agro-waste. It’s widely used where low-cost or locally available fuel is preferred.
Approx. Rs 6,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Wood |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Firing Mode | Manual Firing |
| Pressure | 10.5 kg/cm2 |
| Fuel Feeding | Pneumatic Feeding |
| Application | Textile, Food, Paper, Chemical |
| Fuel Size | 75-100 mm |
| Brand | Flamemax |
500 Kg/hr Solid Fuel Boiler is an industrial boiler that generates steam by burning solid fuels such as coal, wood, briquettes, bagasse, or agro-waste. It’s widely used where low-cost or locally available fuel is preferred.
Approx. Rs 11,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Wood |
| Capacity | 1000 Kg/hr |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Firing Mode | Manual Firing |
| Pressure | 7 kg/cm2 |
| Fuel Feeding | Pneumatic Feeding |
| Application | Rice Mill, Textile, Chemical, Food, Paper |
| Brand | Flamemax |
1000 Kg/hr Solid Fuel Boiler is an industrial boiler that generates steam by burning solid fuels such as coal, wood, briquettes, bagasse, or agro-waste. It’s widely used where low-cost or locally available fuel is preferred.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited