Vadaperumbakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABFF9849F1ZC
Approx. Rs 10,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 4500 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Usage Industry | Laundry, Pharma, Food Processing, Chemical, Dairy |
| Brand | Flamemax |
4500Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 6,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Textile, Food Processing, Dairy, Pharma, Chemical |
| Brand | Flamemax |
2000Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 3,70,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 500 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Dairy, Food Processing, Chemical, Pharma |
| Brand | Flamemax |
500Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 4,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 750 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Flamemax |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Dairy, Pharma, Textile, Chemical, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
750Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 5,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 1000 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 80% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Dairy, Pharma, Chemical, Textile, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
1000Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 3000 Kg/hr |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Boiler Type | Smoke Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Pharma, Dairy, Chemical, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
300Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 7,68,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 2500 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Food Processing, Chemical, Pharma, Dairy, Textile |
| Brand | Flamemax |
2500Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 9,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 3500 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Pharma, Chemical, Textile, Food Processing, Dairy |
| Brand | Flamemax |
3500Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 10,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 4000 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Usage Industry | Dairy, Chemical, Food Processing, Pharma |
| Brand | Flamemax |
4000Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Approx. Rs 8,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Steam Capacity | 3000 Kg/hr |
| Fuel Consumption | 10 L/hr |
| Fuel Type | Diesel |
| Working Pressure | 10.5 kg/cm² |
| Boiler Type | Water Tube |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Steam Output | Dry Saturated |
| Efficiency | 90% |
| Fuel Firing | Pressure Jet |
| Usage Industry | Pharma, Textile, Dairy, Chemical, Food Processing |
| Brand | Flamemax |
3000Kg/hr Diesel Fired Steam Boiler is a fully automatic steam-generating system that uses High-Speed Diesel (HSD) as fuel to produce clean, high-pressure steam for industrial and commercial applications. It’s ideal where quick startup, precise control, and low emissions are required.
Explore More Products
© Flamemax Engineering. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited